
Opština Ulcinj izražava ozbiljnu zabrinutost zbog alarmantnog stanja kupališta uoči početka turističke sezone. Imajući u vidu da su kupališta jedan od najznačajnijih turističkih resursa, nedopustivo je da se prema njima postupa sa tolikom neodgovornošću. Za ovakvo stanje odgovornost snosi ne samo Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, već i Ministarstvo prostornog planiranja i državne imovine, kao i Ministarstvo turizma, koji svojim nepostupanjem dovode u pitanje razvoj turizma u Crnoj Gori i ekonomsku održivost primorskih opština.
Nepripremljenost kupališta, opšta neizvjesnost u vezi s postupkom dodjele zakupa, kao i pokušaji prikrivanja manjkavosti tendera, jasno potvrđuju ono na šta je Opština Ulcinj upozoravala još prije njegovog raspisivanja.
Nažalost, još jednom se potvrđuje da JP „Morsko dobro“ nije sposobno da sprovede tenderski postupak na zakonit i transparentan način. Do današnjeg dana nijedan ugovor sa korisnicima morskog dobra na teritoriji Opštine Ulcinj nije zaključen, dok istovremeno postoje indicije da preduzeće planira raspisivanje još jednog tendera - što bi predstavljalo dodatni udarac za lokalne zajednice i turizam u cjelini.
Zbog nestručnog i neodgovornog pristupa, zakupci su dovedeni u krajnje nezavidan položaj. Posledica toga je da kupališta nijesu bila spremna za prijem Prvomajskih turista, što je ranijih godina bila ustaljena praksa. Umjesto da se omogući stabilnost i sigurnost u pripremi sezone, radi se na poništavanju tendera za određene lokacije.
Opština Ulcinj s punim pravom izražava nezadovoljstvo ovakvim razvojem događaja. Smatramo da je tender trebalo odložiti, a postojeće ugovore produžiti Aneksom za sezonu 2025. godine. To bi omogućilo da se sve buduće procedure sprovedu u skladu sa zakonom, podzakonskim aktima i uz punu transparentnost - kako se to čini u razvijenim turističkim destinacijama.
Trenutno stanje kupališta, stagnacija u unapređenju turističke ponude i promašene javne politike, na koje je Opština Ulcinj više puta ukazivala, potvrđuju da je JP „Morsko dobro“ odavno prestalo da obavlja funkciju zbog koje je osnovano. Zbog toga smatramo da je krajnje vrijeme da se to preduzeće transformiše u Agenciju, što bi bio prihvatljiv model za sve primorske opštine.
Pozivamo Skupštinu Crne Gore da hitno razmotri izmjene i dopune Zakona o morskom dobru, kao i drugih relevantnih zakona. Samo kroz suštinsku decentralizaciju možemo omogućiti opštinama da adekvatno upravljaju sopstvenom teritorijom i obezbijede održivi razvoj lokalnih zajednica.